KAN UNU (PROTEİN) NEDİR VE NASIL ÜRETİLİR?

Hayvansal kan; mezbahanelerdeki hayvan kesimlerinden sonra ortaya çıkan kanlardır. Hayvansal kanlar yüksek protein değerine sahiptir. Mezbahanelerden atık olarak alınan kanlar, teknik prosesten geçirilerek ortaya çıkan nihai ürünler hayvan besleme ve tarıma katkı maddesi olarak kullanılmakta, böylelikle atık durumda olan kanlar sıfır atık projesine destek vermektedir.

Mezbahanelerden alınan kanlar, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 4.000 m² üzerinde kurulu 2.000 m²  kapalı alanı bulunan son derece modern fabrikamızda işlenerek, kan unu (protein) ve plazma elde edilerek ekonomiye kazandırılmaktadır.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan BİOPLAZMA EKOLOJİK TARIM BESLEME DÖNÜŞÜM fabrikamızda günlük 20 ton hayvansal kan işlenebilmektedir.

Mezbahanelerde hayvan kesimlerinden sonra atık olarak çıkan hayvansal kanın proseslerden geçirilerek elde edilen katı kısmı, kan unudur (protein).

Kan, yaklaşık %90-92 oranında azot içeriğine sahiptir.

Kan unu; balık ve tavuk yetiştiriciliğinde yem katkı maddesi, kedi-köpek mamalarında katkı maddesi, olarak kullanılmaktadır.

HAYVANSAL YEMİN SİNDİRİLEBİLİRLİK ORANI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Genel olarak proteinlerin sindirimi köpeklerde ortalama olarak %87 ve kedilerde ortalama %82’dir. Hayvansal katkılar yeni nesil hayvansal destek ürünleri yüksek biyolojik değere sahip olup çoklu mekanizmalar aracılığıyla genç piliçlerin performansına olumlu katkıları bulunmaktadır.

Fonksiyonel hayvansal proteinleri bağırsak sağlığına odaklanarak yem tüketimini artırırlar. Yüksek oranda sindirilebilir proteinde dengeli amino asit profilleri aynı zamanda bağırsak lümeninde pasif bağışıklığı uyarmaktadır.

Balıklar, Yavru kedi/köpekler ve hamile/süt veren hayvanlar erişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç duyar. Tahmin edeceğiniz gibi, av yapan, yarışmacı ve diğer yüksek aktivitelere katılan köpekler de gününü koltukta yatarak geçiren köpeklere oranla daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar.

Bu maksatla sindirilebilirliliğe sahip kan unu (protein) ürünümüz yukarıda ifade edilen canlılar için önemli bir ihtiyaç kaynağıdır.

Image